Dünya Naturel Tarım Hastanesi

Agro-20 0 organik bir üründür. Perkarboksilik asit çok güçlü bir şelat yapıcı ve aynı zamanda çok iyi bir yükseltgendir. Her türlü gübreleme, ilaçlama vs kullanım suyunun pH’ının kontrol edilmesi ve suda bulunabilecek hastalık etmenlerini de yükseltgeyerek yok edilmesinde kullanılır.

Bilindiği gibi sulama ilaçlama gübreleme suların pH’larının yüksek olması ilaçlama ve gübrelemeyi olumsuz etkiler. Yüksek pH’larda ilaçlar hızla bozulmaya uğrayarak etkinlikleri azalırken yüksek pH’larda uygulanan gübrelerden de bitkiler yeterince istifade edemezler. İyi bir gübrelemede ilaçlama suyunun pH’ının 5.5 – 6.5 aralığında olması gerekmektedir. Birçok üreticimiz 8 – 8.5 gibi yüksek pH’larda ilaçları kullanıp, ilaçların bu pH’larda hızla bozulması ve etkinliğini yitirmesi sonucunda fayda görmeyip çok daha fazla ilaç kullanmaktadırlar. Buda hem gereksiz ilaç kullanımı, ekonomik kayıplar, ilaç kalıntısı ve de faydasız olup hastalıkları kontrol edememe, verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır.

Ürün 100 lt suya 100- 150 cc kullanıldığında veya 1 ton suya 1, 1.5 lt Agro-20 kullanıldığında 8 , 8.5 pH daki bir suyun pH’ını 5.5-6.5 aralığına düşürür. Aynı zamanda suda bulunabilecek ve ilaçların bozulmasına, etkisini yitirmesine neden olabilecek her türlü elementi de kompleks yapar ve suyu yumuşatır. Suda bulunabilecek hastalık etmenlerini de öldürerek bitkilere taşınmasını önler.

Agro-20 iyi bir yükseltgen olduğundan, bu özelliği sayesinde her türlü zararlı patojen, bakteri, mantar, virüs, nematod vs. yükseltgeyerek yok eder.

Bilindiği gibi her geçen gün ilaç kullanımı artmaktadır. Bunun sebeplerinin başında hastalık ve zararlıların ilaçlara dayanıklılık kazanması ve ilaçlardan etkilenmemeleri gelir. İşte burada Agro-20 uygulamasının bir önemli sonucu olarak hastalık ve zararlılardaki bu dayanıklılığı ortadan kaldırır. Artık bu sayede ilaçlar daha etkin olur ve ilaçlama sayısı azalır.

Agro-20 fideliklerde tohum ıslatmalarda kullanılarak hem tohum dezenfeksiyonu hem de tohum çimlenme yeteneği artırır. Tohumla bulaşılabilecek hastalıklar azalır.

Fideliklerde tohumdan başlayarak üretimin her aşamasında kullanılabilir. Belirtilen uygun dozlarda kullanıldığında fidelerde dahil bitkilerle hiçbir toksiteye neden olmaz. Bu sayede sağlıklı fide yetiştirilmesi mümkün hale gelir.

Her türlü tarımsal üretimde yer, yüzey, alet ve ekipmanlarının ve kullanım suyunun dezenfeksiyonunda da başarıyla kullanılır. Kökten ve yapraktan uygulanabilir. Agro-20 uygulaması ile birçok sinerjik etki görülür. Fungusit ilaçlarla beraber kullanıldığında ilaçların etkisini artırmış ilaçlara olan dayanıklılığı ortadan kaldırmıştır. Nematisit ilaçlarla beraber kullanılmış ve yine nematisitlerin etkisini artırdığı görülmüştür. Agro-20 insektisitlerle beraber kullanıldığında da insektisitlerin etkisini artırmıştır.

Bu uygulamalarda Agro-20 nin etkisi ve etki mekanizması şu şekilde açıklanabilir:

1. İlaç ve besinlerin pH’larını 5.5 – 6.5 aralığına getirir ,

2. İlaç ve besinlerin pH’larını düşürerek bu sayede ilaçların dekompozisyonunu yani bozulmasını önler,

3. Agro- 20 yükseltgen etkisi sayesinde zararlıları doğrudan yok eder,

4. Agro-20 yoğun hastalık görülen bölgelerde Nematod, ve toprak kökenli patojen hastalık etmenlerinin önlenmesi için dikim öncesi (dikimden 2 gün önce) dikim bandına uygulanması çok başarılı sonuçlar vermiştir.

5. Yine Agro-20 hastalık olsun olmasın sebze ve meyve fidanlarının dikiminde can suyu olarak uygulandığında hem hastalıklara karşı koruma hem de etkili kök bölgesinin pH değerlerini düşürerek bitkinin gelişmesini artırır. Agro- 20 hastalıkla mücadelede kökten ve yarpraktan uygulanabilir.

6. Yine Agro-20 her türlü sebze ve meyvelerde hasattan 1 – 2 gün önce bitkilere uygulandığında ilaç kalıntılarını okside ederek azaltmış aynı zamanda sebze ve meyvelerde bozulmaya neden olan mantar, bakteri vs. zararları azaltarak ve yok ederek ürünlerin raf ömrünü artırır,

7. Soğuk hava depolarına alınacak ürünlerde de bu uygulamalar çok başarılı bulunmuştur. Agro-20 uygulamaları hasattan sonra daldırma şeklinde de uygulanabilir.

8. Agro-20 solarizasyon ile beraberde uygulanabilir. Bu sayede solarizasyonun etkinliğini artırır. Yine solarizasyonun yapılamadığı soğuk dönemlerde de naylon örtünmesine gerek kalmadan dikimden 2 gün önce boş toprağa uygulandığında aynı solarizasyon etkisini gösterir.

9. Agro-20 dondurulmuş gıda üretiminde de kullanılabilir. Ve bu sayede hem ilaç kalıntıları azaltılır hem de istenilmeyen mikroorganizmalar dezenfekte edilerek yok edilir.

10. Agro-20 meyve ve sebzelerin tamamında kullanılabilir. 0 organik bir ürün olup herhangi bir kalıntıya neden olmadığı gibi aksine zirai ilaç kalıntılarını azaltır.

11. Agro- 20 bir ilaç ve gübre değildir. Agro-20 bitki beslenmesi ve korunmasında bitki ilaç ve besinlerin arasında doğru etkileşimi sağlayan köprü vazifesi görür.

Agro-20 kullanım şekli ve dozları:

-ilaçlama ve gübreleme suyunun pH’ını düşürmek, ilaçların ve gübrelerin etkisini artırmak için 150-200 cc / 100 lt suya ,

-Fideliklerde tohum ıslatmasında ve tohum dezenfeksiyonunda 250-300 cc /100 lt suya ilave edilir ve tohumlar bu suda 5-10 dk bekletilir.

-Fideliklerde sağlıklı bitki yetiştirmek için üretim aşamasında yapraktan ve kökten diğer her türlü ilaçlarla beraber veya tek başına uygulanır. 100-150 cc / 100 lt su , 5 -7 gün aralıklarla uygulanmaya devam edilir. Bu sayede bakteri, mantar, virüs, nematod vs gibi hastalık etmenlerinin oluşması gelişmesi kontrol altına alınır.

-Seralarda soğuk günlerde dikimden önce damlama sulama ile 10 lt / dekar dozunda gönderilerek toprak kökenli mantar bakteri ve nematod gibi zararlılar engellenir.

-Tarımsal üretimde her türlü yer yüzey, zemin alet ekipmanların hijyeni için 300-400 cc /100 lt su dozunda uygulanır.

-Çilek, hıyar, domates, biber, yeşillik, marul ve her türlü sebze ve meyvelerde hasattan 1- 2 gün önce 200-250cc/100 lt su uygulaması ile hem ilaç kalıntıları azaltılır hemde ürünlerin depo ömrü uzatılmış olur. Ürünlerin tazeliklerini daha uzun süre korur.

-Seralarda ve açık alanlarda haftalık 250-300 cc /100 lt su dozlarında uygulanırsa tüm üretim sezonu boyunca sağlıklı bir gelişim sağlanırken hastalık etmenlerinin oluşumunu da önler.

Bitki koruyucu can yeleği içeriğindeki doğal elementler ve mineraller sayesinde bitkinin hücre duvarını geliştirir, güçlendirir. Bu sayede hastalık ve zararlıların bitkiye penatrasyonunu önler. Bitkinin sıcak , soğuk , gece , gündüz dengesizlikleri vs. her türlü canlı ve cansız stres koşullarına daha dayanıklı olmasını sağlar. Bitkilerinizi korumanıza yardımcı olur.

Bitki koruyucu can yeleği, Silisyum, Lignin , Polisakkaritler, Oligosakkaritler, Humik ve Fulvik asitler , Enzimler, Vitaminler , Biyopolimerler ve Potasyum salisilat içerir. (Salisilik asit)

- Bitki koruyucu can yeleği topraktan ve yapraktan tüm bitkilere uygulanabilir.

- Unutmayınız ki ; bitkilerinizi hastalık ve zararlı çevre koşullarından koruyabildiğiniz sürece başarılı, verimli ve bereketli bir sezon geçirebilirsiniz. Bitkilerinizi koruyamadığınızda tüm yaptığınız masraflarınız, emekleriniz boşa gider. İşte bitki koruyucu can yeleği tüm bu olumsuzluklara karşı bitkiye adeta bir zırh giydirerek korumaya alır.

- Dengeli bir bitki büyümesi sağlar.

- Topraktaki fosforu çözer.

- Topraktaki bağlı alınamaz besin elementlerini kompleks yapar çözer ve aynı zamanda bitkiye taşır.

- Her türlü dış koşullara karşı bitkinin doğal direncini artırır, güçlendirir.

- Hücre duvarının güçlü oluşumunu sağlar. Hücre duvarlarındaki boşlukları doldurarak kuvvetlenmesini dayanıklılığını artırır. Bu sayede mantar, bakteri, virüs ve zararlıların bitkiye girişini ve hastalık yapmasını engeller. Enfeksiyonları önler.

- İçeriğindeki doğal elementlerden fulvik asit iyi bir bitki damar açıcı ve besin taşıyıcı görevi görür.

- Bitki koruyucu can yeleği bitkilerin kuraklığa, susuzluğa toleransını artırır. Bitkilerin su kaybını azaltır. Güneş yanıklığını önler. Güneş ışığında bulunan Ultra Viyole radyasyonunun zararlı etkisini önler. Aşırı sıcak ve don zararlarına karşı bitkileri korur.

- Özellikle erkencilik için uygulamaların içerisine ilave edilirse istenmeyen don zararlarından bitkileri korur. Örnek; erkencilik ürünuygulaması ile beraber bitki koruyucu can yeleği tüm besin elemntleri ile ilaçlarla insektisitlerle beraber olarak da, tek başına da kullanılabilir.

- Agro-20 ile beraber kullanılarak sinerjik etki sağlanabilir.

Uygulama şekli ve dozu:

Damlama sulama vs. ile topraktan 2- 3 lt-/dekar

Yapraktan, 100 cc / 100 lt su

Bitkilerde insanlar gibi zaman zaman strese girerler ve hastalık zararlı veya sıcak soğuk vs gibi çevresel
şartlar altında ya da besin elementlerinin yokluğunda veya dengesiz olduğu durumlarda bir yardıma ihtiyaç duyarlar. Bitki serumu azot, fosfor, potasyum, çinko, demir, bakır, molibden, bor, mangan gibi besin
elementleriyle beraber vitaminler, aminoasitler, enzimler ve sitokinin içeriğiyle bitkinin yardımına koşar.

  • Tüm sebze ve meyvelerde, yeşilliklerde, tarla bitkilerinde uygulanarak, bitki gelişimi artırılır ve ürün besin kalitesi  yükseltilir.
  • Özellikle meyve tutumundan sonra yapılacak uygulama ile zeytin, elma, kiraz, kayısı, erik, badem, narenciye, bağ, armut, çilek, domates, biber, hıyar vs gibi ürünlerde meyve gelişimi büyümesi artırılırken homojen bir renklemenin de oluşumuna zemin hazırlar.
  • Yeşilliklerde uygulandığında ürünlerin yeşilliğini artırır. Tüm sebze ve meyvelerde tarla bitkilerinde bitkilerin fotosentez kapasitesini artırarak yüksek miktar ve kalitede ürün alınmasına yardımcı olur.
  • Bitkilerdeki renk ve aroma özelliklerini ve kuru madde oranını artırır. Dengeli bitki gelişmesini garanti eder.
  • İyi bir meyve gelişimi sağlarken meyve dökülmelerini de önler.

Uygulama şekli ve dozu:

Damlama sulama ile topraktan 2-3 lt /dekar

Yapraktan, 300-400 cc / 100 lt su 

Bitkilerde kökten ve yapraktan kullanılabilen bu ürün renklendirici ve meyve büyütücü özelliklere sahiptir. Meyveleri standart hale getirirken aynı zamanda erken olgunlaşma sağlar.Homojen renk ,tat ve aroma oluşur. Meyve ve sebzelerde raf ömrünü uzatır.

Yüksek oranda Potasyum, Azot,Kükürt , Fosfor ve Amino asitler , Mangan , Demir , Çinko , Molibden Bor, Bakır gibi iz elementler içerir.

Renklendirici organamineral bir üründür. Daha çok yapraktan ve meyve tutumundan sonra uygulanması tavsiye edilir. Bağ , kiraz, badem , elma , armut, narenciye, erik , fındık, şeftali , ceviz, vişne, kayısı, çilek , kavun, karpuz,kivi, antep fıstığı, muz, enginar, fasulye, soğan , brokoli , salatalık, domates, biber, marul, patlıcan , yeşilliklerde kullanılır.

Çok özel bir sonuç olarak bağda , kiraz, vişne, kayısı, çilek , domates, kapya biberde çok güzel renk ve tat , aroma , erken olgunlaşmayla beraber Pazar değerini ve raf ömrünü önemli derecede artırmıştır.

UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU :
Damla sulama ile topraktan: 2-3 kg / dekar

Yapraktan: 300-400 gr /100 lt su yada dekar

Zeytinde renk ve kalibrasyon için Ağustos ayının sonunda ve Eylül ayının ilk haftalarında uygulanması çok iyi sonuç verir.

400-500 gr /100 lt su yada dekar dozunda uygulanır.

Domates, biber , çilek , patlıcan , salatalık, fasulye, kavun, karpuz da meyve oluşumundan itibaren 10-14 gün arayla 250-300gr dekar dozunda uygulanır.

Bağda meyve tutumundan sonra meyveler bezelye büyüklüğünde iken ve renklenme başlangıcında 250-300gr dekar dozunda uygulanır.

Narenciyede meyveler ceviz büyüklüğünde iken 300 gr dekar

Kiraz, vişne, şeftali , badem, erik çekirdekleri sertleşmeye başlamasında sonra 300 gr dekar

Türkiye topraklarının %80’inin pH değeri yüksektir. Toprak pH’ı insanlardaki tansiyon gibidir. Tansiyon dengelenmeden insan nasıl sağlıklı beslenemezse toprak pH’ı yüksek iken bitkide sağlıklı beslenemez. Toprak verimliliği doğru gübreleme için toprak pH çok iyi bilinmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Bu nedenle bitki besin elementlerinin yarayışlılığını kontrol eden toprak, bitki, atmosfer sürekliliğinde; kimyasal, biyolojik, ve fiziksel özellikler ve bunların kendi aralarındaki ilişkilerini anlamak tarımla uğraşanlar için çok önemlidir.

Temel bitki besin elementlerinin sağlanması için tarımsal üretimin temel kaynağı olan topraklarda toprak pH’sına çok önem verilmelidir. Toprak pH’sı bitkiler için önemli olduğu kadar toprakta bulunan faydalı, yararlı mikroorganizmalar içinde önemlidir.

Toprak pH’sının yüksek olduğu durumlarda besin elementleri kilitlenir alınamaz hale gelir. Aynı şekilde topraktaki yararlı canlılar da olumsuz etkilenir ve çalışamazlar. İşte burada organik bir ürün olan Performance devreye girer.

Performance; biyo uyarıcıdır. Asitleştiricidir. Toprak pH’sını düşürür. Besin elementlerinin hareketliliğini sağlar. Toprakta bulunan besin elementlerini serbest bırakır. Bitki kök dokularında alkalizasyonu (pH değerinin yükselmesini ) engeller. Buda sağlıklı bir kök gelişimi sağlar. Bitki bu sayede mikro elementleri ve fosforu daha iyi kullanır.

Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlarda bitki besin noksanlıklarının her zaman topraktaki bitki besin noksanlıklarından değil bazen de bitki besin elementlerinin toprakta kök kısmında bloke olması, kullanılamaması nedeniyle olduğu görülmüştür. Performance kullanımı ile toprak pH’sı tansiyonu düşer ve toprakta bağlı bulunan elementler serbest hale geçer. Sonuç olarak bitkinin performansı artar.

Performance sayesinde:
- Toprak tuzluluğu azalır.
- Toprak pH’ı düşürülür.
- Bitkilerde aşırı azot birikimi gibi olumsuz etkiler ortadan kaldırılır.
- Fosfor ve mikro elementler daha iyi alınır ve taşınır.
- Bor toksitesi giderilir.
- Hasat daha verimli olur.
- Performancenin artan dozları mineralleri, besin elementlerini harekete geçirerek klorozu önler.

Performance kullanımı Sodyum ve Bor problemi olan topraklardada iyileştirici etkiye sahiptir. Bor ve tuzluluk probleminde kullanılarak toprak iyileşmesi sağlanır. Böylece fosfor ve diğer besin elementlerininde özellikle mikro elementlerin yarayışlılığı artarken bitkilerin tuzluluk ve bor zararları stresi azaltılır.

Performance yabancı ot ilaçlarına ilave edilerek atılabilir ve yabancı ot ilaçlarının etkinliğini artırır. İlaçlara dayanıklılığı ortadan kaldırır.

Toprak pH’ sının düşürülmesi için çiftçilerimiz genellikle kükürt kullanırlar fakat kükürdün toprakta parçalanması ve etkisini göstermesi uzun zaman gerektirir. Ancak Performance’ daki kükürt formu ve organik azot ve üre formu ile yardımcı ilavelerle toprakta çok hızlı reaksiyona girerek etkisini hemen gösterir. Bir gün sonra bile etkili kök bölgesinde toprak pH’ı düşmeye başlar. Bu bölgede yararlı toprak mikroorganizmaları çoğalır.

Performance uygulaması ile tüm bitkilerde önemli verim artışları kalite artışları sağlanmıştır. Performance uygulaması ile emekler boşa gitmez.

Performance toprak yüzeyine doğrudan püskürtülebilir. Karık sulamada karıktaki suya ilave edilebilir. Damlama sulama ile uygulanabilir. Gübreleme bandına uygulanabilir.

Performance uygulaması diğer kükürt vs. uygulamalarına göre daha avantajlı ve ekonomik kullanımı son derece kolaydır. Toprakta azot kayıplarını azaltır. Performance’nin pH 0,5 -1 olduğu için uygulamada eldiven kullanılmalıdır. Ürünün ele ve cilde teması önlenmelidir.

Performance biyo uyarıcıdır. Toprak mikroorganizmalarının gelişimini artırır ve bu sayede bitki kök gelişimine yardımcı olan doğal maddelerin üretilmesini teşvik eder.

Performance ayrıca her türlü ortamda pH kontrolü sağlamak içinde kullanılır. Damlama sulama borularını açar. Kimyasal çökmeleri önler. Güçlü bir tortu giderici üründür. Kalsiyum ve Magnezyum karbonat çökelmelerini önler. Kalsiyum ve Metal Hidroksitlerin oluşumunu önler ve ortadan kaldırır. Ayrıca toprağa vede bitkilere azot ve kükürt sağlar.

İÇERİK:

Kükürt: -20
Organik Azot ve Üre Azotu içerir .
NOT: Tanka önce su , sonra Performance ekleyiniz .

Kullanım şekli ve dozu:
Sebze ve meyvelerde:
Yapraktan: 200-250 cc /100 lt su
Damlama sulama ile : 2-3 lt dekar topraktan

Tarla bitkilerinde :
Damlama sulama ile 2-3 lt dekar
Toprak hazırlığında 5 lt dekar toprağa püskürtülür ve toprak altına karıştırılır.
Yapraktan:200-250 cc /100 lt su

Narenciye ve bağda:
3-4 lt dekar damlama sulama ile topraktan
Yapraktan 200-250 cc/100 lt su

Bitki besleme ve ilaçların etkisini artırmak için ilave edilirken 100 lt suya 100-200 cc aralığında kullanılmalıdır.